CV

Sahl fotoEmma Oemann

Mezzosopran

Tlf.: 21 19 40 19

emmaoemann@gmail.com

 

 

Sceneerfaring:

2020: Rossini                La Cenerentola (Askepot)                   Den Fynske Opera

2020: Nielsen                Maskarade (Pernille)                           guidOpera

2020: S. Barab              La Pizza con Funghi (Phobia)            Øl & Opera, Folkehuset Absalon

2019: Humperdinck    Hans og Grete (Hans)                          guidOpera

2019: Humperdinck    Hans og Grete (Hans)                          Odense Sommeropera

2018: Verdi                    La Traviata (Flora/Annina)                guidOpera

2018: W. Walton          The Bear (Popova)                                Øl & Opera, Folkehuset Absalon

2017-18:                         Det Kongelige Operakor                      DKT

2017: Mascagni            Cavelleria Rusticana (Lucia)               Opera Nordsjælland

2016: Bellini                 La Sonnambula (kor)                            Opera Hedeland

2015: R. Strauss          Die Frau Ohne Schatten (kor)            Edinburgh Players Opera Group

2014: Ravel                  L’enfant et les sortileges (L’enfant)    Den Fynske Opera

2013: Mozart               Don Juan, uddrag, dansk (Zerlina)    Den Fynske Opera

 

Uddannelse:

2018-21: Solistklasse-uddannelse ved Syddansk Musikkonservatorium.

2014-16: Master-uddannelse som klassisk sanger ved The Royal Conservatoire of Scotland, Glasgow. Lærer Clare Shearer.

2012-14: Kandidatuddannelse som performer/klassisk sanger ved Syddansk Musik-konservatorium & Skuespillerskole (SMKS). Lærere Bente Vist og Johannes Mannov.

2011-14: Privatundervisning hos operasanger Kristine Becker Lund.

2009-12: Bacheloruddannelse ved SMKS hos docent Lars Waage.

2006-09: Musikalsk Grundkursus ved Aarhus Musikskole. Lærer Susanne Vinther.

 

Masterclasses/coaching: Tina Kiberg, Stigh Fogh Andersen, Anne Margrethe Dahl, Hanne Fischer, Steven Moore, Henriette Bonde-Hansen, Matteo Dalle Fratte, Paul Plummer, Julia Lynch, Tim Dean, Lillian Watson, Ulrik Stærk, Tonny Landy, Bodil Øland, Helene Gjerris, Robert Bøgelund Vinther, Sonja Kehler, Marianne Rørholm, Margrethe Enevold m.fl.

 

Legater og konkurrencer:

2020:                             Lars Waage Prisen

2015 legater:                Frimodt-Heineke Fonden, Augustinus Fonden
Derudover:                   Aslaug og Carl Friis’s Legat

2014 legater:                Nordea-fonden, Fondation Idella, Anglo-Danish Society
Derudover:                   Feldthusens Fond, Odd Fellow Logerne Fyns rejselegat

2012:                              1.pris i konkurrencen Unge Synger Klassisk i Ballerup

2009:                             Semifinalist i konkurrencen Unge Sangere i Ikast